O kondycji silnika decyduje wiele różnych czynników, jego remont często nie jest w ogóle przewidziany przez producenta. Dbanie o regularne przeglądy, nie eksploatowanie auta zbyt agresywnie, stosowanie właściwych materiałów oraz szybkie reagowanie na zapalające się na tablicy rozdzielczej kontrolki jest kluczowe. Stosując się do zaleceń producenta nie powinniśmy martwić się o remont naszego silnika po przejechaniu nawet kilkuset tysięcy kilometrów.
Wielokrotnie wykonywane długodystansowe testy przeprowadzane przez różne firmy wykazują, że po przejechaniu 100 czy nawet 200 tyś. km części mechaniczne silnika są w granicach tolerancji nawet dla elementów nowych. Oczywiście od każdej reguły są wyjątki, zdarzają się przypadki różnorodnych uszkodzeń wynikających z wad konstrukcyjnych lub też błędów osoby naprawiającej auto. Wtedy trzeba remontować silnik nawet jeśli licznik nie wskazuje zbyt dużo przejechanych kilometrów.
Przykładowe usługi związane z remontem silnika, które u nas wykonasz:
- uszczelnienie przodu silnika
- uszczelnienie tyłu silnika
- wymiana chłodnicy
- wymiana termostatu
- wymiana uszczelki pokrywy zaworów
- uszczelnienie miski olejowej
- wymiana uszczelki pod głowicą
- wymiana zespołu paska rozrządu
- wymiana pompy paliwa
- wymiana pompy wtryskowej
- wymiana pompy wody
- wymiana świec żarowych
- wymiana świec zapłonowych
Kiedy remont silnika jest niezbędny?
Tak naprawdę sygnałem do przeprowadzenia remontu silnika nie powinny być uszkodzenia uniemożliwiające dalszą jazdę np. głośny odgłosy dobiegające spod maski, po których silnik przestaje pracować. Do warsztatu samochodowego powinniśmy się udać już wtedy gdy podejrzewamy, że silnik jest mocno wyeksploatowany np. z rury wydechowej pojawia się nadmierne dymienie, silnik ma znacznie mniejszą moc niż wcześniej, jest zbyt duże zużycie oleju oraz problemy z rozruchem.
Na czym polega remont silnika?
W dużej mierze remont jednostki napędowej jest uzależniony od jej konstrukcji. Wyróżniamy silniki z tulejami mokrymi wkładanymi do kadłuba oraz suchymi gdzie tuleje są wprasowane w kadłub. Wiele aut ma wszystkie cylindry silnika wykonane jako jeden wspólny odlew. Znacznie łatwiej remontuje się silniki z tulejami mokrymi, po prostu montuje się nowe tuleje z tłokami, pierścieniami i sworzniami. Natomiast w przypadku tulei wprasowanych można je rozwiercać na tzw. nadmiary naprawcze i w całości wymieniać.
Niestety w wielu nowoczesnych silnikach ich remont w ogóle nie jest przewidziany konstrukcyjnie. W takim przypadku pozostaje jedynie znaleźć inny dobry silnik i po prostu go wymienić. Koszty wymiany silnik bardzo często są znacznie niższe niż jego naprawa.
Jeśli interesuje Cię remont silnika lub chcesz dokonać diagnozy to zapraszamy, Łódź – Puszkina 82 – Widzew – firma MiJ.