Auto można porównać do organizmu człowieka, krąży w nim wiele płynów, którym należy się odpowiednia uwaga. Wymiana oleju to podstawowa czynność, o której zazwyczaj kierowcy pamiętają jednak w samochodzie są też inne płyny eksploatacyjne. Ich niedobór lub zużycie wcześniej czy później może zakończyć się awarią pojazdu.
Pamiętajmy o tym, że uzupełnienie czy nawet wymiana płynów eksploatacyjnych jest nieporównywalnie mniej kosztowna niż późniejszy remont silnika. Tak naprawdę stan wszystkich płynów „ustrojowych” jesteśmy w stanie skontrolować samodzielnie więc nie zapłacimy za to nawet złotówki. Naszym przewodnikiem w tych czynnościach powinna być instrukcja obsługi dołączona do samochodu, w której znajdziemy wszelkie zalecenia dotyczące terminów i rodzajów płynów jakie należy stosować w naszym aucie.
Jak często powinna być przeprowadzana wymiana oleju silnikowego?
Typowa częstotliwość wymiany oleju zalecana przez producentów w silnikach benzynowych to obecnie 15-20 tys. km lub co rok. Często korzystając z oleju typu „long life” można ten okresy wydłużyć do 30 tysięcy km. Jeśli chodzi o silniki diesla to producenci zalecają najczęściej aby wymieniać w nich olej co 10 tyś lub mniej jeśli często jeździmy po mieście lub na krótkich odcinkach.
Objawy zużycia i niedoboru oleju silnikowego.
Zużyty olej ma bardzo czarny kolor oraz zbyt gęstą konsystencję. W przypadku gdy dostaje się do niego paliwo ta konsystencja może być zbyt rzadka. Akustycznym objawem niedoboru oleju w silnikach z hydrauliczną regulacją luzów zaworowych jest wyraźne stukanie zaworów podczas pracy jednostki napędowej na biegu jałowym, oczywiście gdy silnik jest już rozgrzany.
Należy pamiętać o tym, że wraz z zwiększaniem ilości pokonywanych kilometrów zmienia się lepkość oleju, a w silniku zbiera się szlam, który znacznie przyspiesza zużycie jednostki napędowej. Dlatego olej należy wymieniać najpóźniej zgodnie z zaleceniami producenta.
Jak się wymienia olej silnikowy?
Po uprzednim rozgrzaniu silnika olej spuszcza się przez korek spustowy miski olejowej lub odsysa za pomocą specjalistycznego urządzenia.
Poza wymianą oleju należy także pamiętać o okresowej wymianie zgodnie z zaleceniami producenta:
- Płynu chłodniczego
- Płynu hamulcowego
- Płynu od układu wspomagania
- Oleju w skrzyni biegów
Zapraszamy na wymianę oleju silnikowego oraz innych płynów eksploatacyjnych do naszego warsztatu – Łódź, Puszkina 82, firma MiJ