Działanie skrzyni biegów w samochodzie osobowym można porównać do działania przerzutek w rowerze. Jadąc pod górkę stosujemy mniejszy bieg (używamy większej zębatki z tyłu), a jadąc po równej nawierzchni lub z górki stosujemy wyższy bieg (używamy mniejszej zębatki przy tylnym kole).
Podobnie sprawa wygląda w przypadku skrzyni biegów w aucie. Tam też są koła zębate (zabudowane) i mając do dyspozycji kilka przełożeń (zazwyczaj 5-6) jesteśmy w stanie jechać szybciej lub wolniej.
Jakie są przyczyny zużycia skrzyni biegów?
Najczęstszymi powodami przedwczesnego zużycia skrzyni biegów są:
Zbyt szybka zmiana biegów
Zmieniając biegi bardzo szybko powodujemy, że koła zębate zamiast idealnie wpasować się jedno w drugie uderzają w siebie z dużą siłą. Bardzo cierpią wtedy synchronizatory, może dojść do przedwczesnego wytarcia się zębów lub nawet ich wyłamania.
Jazda z małą ilością oleju w skrzyni biegów
Każdy kierowca zdaje sobie sprawę z tego, że należy wymieniać regularnie olej w silniku. Jednak jeśli chodzi o skrzynię biegów prawie wszyscy sądzą, że oleju w niej nie potrzeba wymieniać. To błąd bo naprawa skrzyni, która np. chodziła na zbyt małej ilości oleju może okazać się bardzo kosztowna. Olej w skrzyni biegów należy wymieniać tak często jak zaleca producent.
Niedostosowanie przełożenia do prędkości jazdy
Jazda na biegu za wysokim lub za niskim w stosunku do prędkości powoduje szybsze zużycie łożysk w skrzyni ponieważ są one wtedy bardzo przeciążone. Po pewnym czasie skrzynia zacznie bardziej hałasować z powodu powstania luzów na wałkach.
Diagnoza i naprawa skrzyni biegów
Objawy nieprawidłowo działającej skrzyni biegów bez problemu jesteśmy w stanie zdiagnozować sami, najczęściej zaliczamy do nich:
- głośną pracę (szumy) docierające ze skrzyni biegów
- zgrzyty lub znaczny opór w momencie zmiany biegów
- wyskakiwanie biegów
- wycieki oleju
Niestety jeśli chodzi o naprawę skrzyni biegów nie jest już tak kolorowo… Jest ona na tyle skomplikowanym procesem, że potrzeba bardzo specjalistycznej wiedzy, żeby w ogóle się za to zabrać. Najczęściej w skrzyni wymienia się łożyska oraz synchronizatory, rzadziej uszkodzeniu ulegają zębatki biegów, mechanizmy różnicowe czy wałki. Gdy mamy już zdemontowaną skrzynię warto zadbać o jej odpowiednie uszczelnienie podczas montażu np. zamontować nowe uszczelniacze półosi czy uszczelniacz wałka sprzęgłowego.
Zapraszamy na naprawę skrzyni biegów do naszego warsztatu – Łódź, Puszkina 82, firma MiJ