Cała prawda o klimatyzacji samochodowej

Klimatyzacja samochodowa - obsluga i serwisSamochód z klimatyzacją czy bez klimatyzacji? Odpowiedź trudna na to pytanie jest tak samo jak na szekspirowskie pytanie „być albo nie być”. Samochód z klimatyzacją będzie miał tylu zwolenników, co samochód bez klimatyzacji. Dlaczego?

Klimatyzacja samochodowa w zasadzie jest już standardem, który zdecydowanie ułatwia podróżowanie w upalne dni i przyjemnie ociepla samochód w siarczyste mrozy. Jedne i drugie warunki pogodowe w naszej szerokości geograficznej coraz częściej potrafią dokuczyć kierowcom. Klimatyzacja ma swoich zwolenników i przeciwników, bo jak wszystkie udogodnienia ma plusy i minusy w użytkowaniu.

Czy klimatyzacja w samochodzie jest niezbędna?

Przeciwnicy klimatyzacji powiedzą, że jest szkodliwa dla zdrowia i dlatego wolą jechać przegrzanym samochodem. Z jednej strony to racja. Różnica temperatur w samochodzie i na zewnątrz w upalne dni jest bardzo duża i łatwo wtedy zachorować – zwłaszcza na niedogodności narażone są drogi oddechowe. Cierpią więc oskrzela, płuca, gardło, zatoki… Dodatkowo klimatyzacja jest siedliskiem szkodliwych dla zdrowia mikroorganizmów takich jak grzyby. Wszystko to jest prawdą, ale…

Tu do dyskusji włączają się ci, co nie wyobrażają sobie samochodu, który nie został wyposażony w klimatyzację. Jazda „szklarnią w upały”? Nigdy! Klimatyzacja w samochodzie nie jest powodem do strachu, ponieważ trzeba tylko umiejętnie ją eksploatować. Po pierwsze, nigdy nie należy maksymalnie schładzać powietrza w samochodzie. Temperatura powinna być taka, by nie marznąć. Po drugie, nie należy nastawiać nawiewu bezpośrednio na siebie, lepiej jest nawet, gdy chłodne powietrze jest skierowane na szyby. Kierowca i pasażer będzie zdrowy.

Klimatyzację należy regularnie serwisować

Urządzenie do obsługi klimatyzacji samochodowejPoza tym bardzo ważny jest regularny serwis klimatyzacji samochodowej. I tak raz w roku należy wymienić filtr kabinowy oraz oczyścić kanały, którymi dostaje się do kabiny samochodu powietrze. Koniecznie trzeba odgrzybić parownik, sprawdzić, czy skropliny z parownika klimatyzacji są odprowadzane prawidłowo, a także oczyścić wloty powietrza, które znajdują się na zewnątrz samochodu. Co dwa lata klimatyzację powinno się osuszać i uzupełnić substancję chłodzącą. Co trzy lata powinno się wymienić osuszacz. Aby pozbyć się grzybów, warto wypróbować tak zwane ozonowanie powietrza we wnętrzu pojazdu.

Wszystkie te zabiegi kosztują, ale jednocześnie sprawiają, że jazda samochodem z klimatyzacją jest bezpieczna dla naszego zdrowia, a upał jest już nam niestraszny.

Dodaj komentarz