Filtry samochodowe wbrew pozorom nie są mało istotnymi elementami, gdyż to od nich zależy to czy procesy w układach pojazdu będą zachodzić prawidłowo. Jednym z najważniejszych filtrów w aucie jest filtr oleju, który musi działać prawidłowo, by zabezpieczyć silnik. Należy pamiętać aby regularnie wymieniać filtr przy każdej wymianie oleju.
Budowa filtra olejowego – schemat
Budowa filtra oleju nie jest skomplikowana. Z pozoru wygląda on jak metalowa puszka. W jego wnętrzu znajduje się jednak papierowy, złożony w harmonijkę wkład, który filtruje olej, ale nie rozpuszcza się pod jego wpływem. Ważnymi elementami filtra są również zawory. Zawór przeciwzwrotny zapobiega cofaniu się oczyszczonego oleju do brudnej miski, a zawór przelewowy udrażnia przepływ oleju, gdy do silnika trafia go za mało. W filtrach montuje się także zawór eko, który chroni przed wylewaniem się oleju podczas wymiany filtra.
Zobacz także: wymiana oleju Łódź
Jak działa filtr olejowy?
Filtr oleju usuwa wszelkiego typu zanieczyszczenia, które powstają na skutek eksploatacji i zużywania się poszczególnych elementów silnika. Filtr ten usuwa także wydzielające się w czasie pracy silnika frakcje, sadze i nagary. Rola tego małego elementu jest więc trudna do przecenienia. W dużej mierze to od jego stanu zależy żywotność silnika. Gdy filtr oleju traci swoje właściwości, zużycie silnika znacznie się zwiększa, co w przyszłości może skutkować powstaniem niemożliwej do usunięcia awarii i konieczności kupna nowego silnika.
Z pewnością każdy z nas woli więc wydać kilkadziesiąt złotych na wymianę filtra oleju i na wymianę oleju silnikowego niż zapłacić kilka lub kilkanaście tysięcy złotych za nowy silnik. Na ogół filtr oleju powinno się wymieniać po każdym przejechaniu 15 tysięcy kilometrów, jednak warto sprawdzić jakie są dokładne zalecenia producenta naszego samochodu.