Insignia z koncernu Opla przez wielu uważana jest za auto klasy Premium. Niestety również auta tej klasy mają wiele bolączek. Niewątpliwie w tym modelu problem sprawia pękająca obudowa chłodnicy – podciśnienia zaworu EGR współpracująca z silnikiem 2.0 cdti. Problem pojawia się już przy przebiegach rzędu kilkudziesięciu tysięcy kilometrów, a głównym objawem jest ubytek płynu chłodzącego.
Czemu w ogóle dochodzi do pękania obudowy chłodnicy egr w Oplu Insignii? Szczerze mówiąc producent chciał zaoszczędzić i zastosował zbyt słabej jakości materiał. Numer fabrycznie montowanej wadliwej obudowy to GM 55562824 natomiast poprawiona wersja w tym momencie dostępna na rynku wtórnym ma numer 55590953 (kat. 851123). Jeśli jesteś majsterkowiczem i lubisz grzebać przy aucie na pewno w ciągu 2-3 godzin dasz radę wymienić obudowę samodzielnie.
Jak zabrać się do pracy? Potrzebna będzie oczywiście sama obudowa chłodnicy zaworu egr, oryginał GM dostępny jest w naszym nowym sklepie motoryzacyjnym e-opel24.pl .
Poniżej zdjęcie poglądowe nowego produktu wraz z uszczelkami:
Wskazówki odnośnie wymiany obudowy chłodnicy zaworu egr w Insignii
Na początek powinniśmy „uzbroić” się w długie klucze typu torx. Komplet można kupić w markecie za kwotę ok. 15 zł.
Po spuszczeniu płynu z chłodnicy lokalizujemy zawór egr. Znajduje się on w środkowej części pod maską zaraz za chłodnicą wody.
Za pomocą zakupionych kluczy odkręcamy kilka śrub trzymających obudowę, odczepiamy kostkę z przewodami, a także demontujemy wężyki podciśnienia. Polecamy porobić kilka zdjęć poglądowych aby wiedzieć jak to wszystko prawidłowo podłączyć po zakończeniu pracy.
Problematyczny może okazać się dostęp do śruby ukrytej pod bagnetem oleju. Ale naprawdę da się do niej dostać :). Wyjmujemy bagnet i odkręcamy górną śrubę trzymającą jego gniazdo (znajduje się zaraz obok samej chłodnicy egr). Teraz wystarczy tylko odchylić obudowę od bagnetu i mamy już dostęp do docelowej śruby chłodnicy egr.
Delikatnie wyjmujemy starą obudowę, przygotowujemy nową wraz z kompletem uszczelek i montujemy wszystko z powrotem w odwrotnej kolejności.
To już prawie koniec pracy, wystarczy jeszcze nalać płyn chłodniczy i starannie odpowietrzyć układ.
Nowa obudowa chłodnicy od zaworu egr recyrkulacji spalin wykonana z lepszej jakości materiału powinna „pochodzić” znacznie dłużej niż ta fabryczna.